E60.cz - Nokia E60 blog

Osobní technický blog o mobilních telefonech Nokia E60 a Nokia E90 s jednoměsíční četností článků

30 březen 2008

Google Maps a funkce My Location

Pokud nemáte GPS v mobilu a ani nemáte externí modul doporučuju k pozornosti známé Google Maps a jejich funkci My Location. O co tedy jde. Každý mobil je v jednom okamžiku připojen k více zdrojům signalu z různých vysílačů. Mobil sleduje dostupné vysílače vašeho operátora a vyhodnocuje který je nejlepší a ten si vybere. Pokud se pohybujete, mobil vyhodnocuje signály a případně zvolí jiný lepší vysílač. Tím chci říct, že má přehled o více než jednom vysílači. Nejsem si jist, ale mám dojem, že vyhodnocuje minimálně sedm přijatých zdrojů signálu svého operátora. Vysílače dokáže identifikovat pomocí jejich označení (CellID)
Software Google Maps odešle do internetu identifikace vysílačů vašeho operátora a sílu každého signálu. Na serverech Googlu jsou každému vysílači přiřazeny zeměpisné souřadnice. Data poloh dodává GSM Asociace. Z těchto všech údajů se matematicky dopočte souřadnice vaší polohy a ta je zaslána zpět na váš mobil, kde na mapovém podkladu se rozbliká vaše přibližná poloha.
Předpoklad pro funkčnost je jen mobil a připojení k internetu. Tento sw mi ukázal, že lze velmi snadno zjistit vaši polohu. Operátor o vás má stejné údaje jako vy dobrovolně poskytujete Googlu. A tak vaši polohu může váš operátor, třeba na základě policie velmi snadno zjistit. Opět další krok ke ztrátě soukromí.

Tip: starší články naleznete v menu vpravo nebo již v archivu