E60.cz - Nokia E60 blog

Osobní technický blog o mobilních telefonech Nokia E60 a Nokia E90 s jednoměsíční četností článků

19 červenec 2007

Certifikáty zabezpečení

Prohlížel jsem si statistiky těchto stránek a narazil jsem na informaci, že se někdo dostal na můj web při zadané frázi pro vyhledávání, která zněla: "jak do E61 uložit certifikát serveru".Řekl jsem si, že se na problematiku certifikátů podívám důkladněji, protože jsem kdysi měl stejný problém.
Hodně připojení dneska využívá různé způsoby zabezpečení. Nejpoužívanější bude prohlížení zabezpečeného webu (https) nebo stahování pošty se zabezpečeným přístupem k poštovnímu serveru (pop3s). Patrně zrovna tato druhá varianta přiměla tazatele k položení dotazu, protože pokud v telefonu nastavíte stahování pošty pomocí pop3s tak vás pokaždé při kontrole obtěžuje hláška s certifikátem. Tu sice jen potvrdíte,ale při automatické kontrole pošty se to na ní zasekne a čeká na potvrzení. Dlouho mě to trápilo než jsem zjistil jak se to dělá u PDA s Windows Mobile, kde jsem se to dočetl v návodu. Je to velmi jednoduché. Webovským prohlížečem otevřít adresu souboru s certifikátem. Například https://mail.nekde.cz/certifikat.cer Telefon pak sám rozpozná, že jde o soubor certifikátu a po dotazu ho naistaluje do odpovídajícího uložiště. Adresu certifikátu vám dá vás poskytovatel pošty. Soubor s certifikátem nelze poslat na telefon lokálně (např. skrz Bluetooth), protože pak ho telefon otevře jen jako textový soubor. Je nutné ho naimportovat právě webovým prohlížením. Prohlídnout nainstalované certifikáty v telefonu jde v Nastavení -> Zabezpečení -> Správa certifikátů. Pokud váš certifikát slouží pro připojení k poště tak bude v Autorizačním uložišti. Kde je také možno zobrazit detaily nebo nastavit spolehlivost.

14 červenec 2007

Roamingové UMTS postřehy

Opět jsem cestoval po Evropě a měl jsem možnost vyzkoušet chování E60ky v jiné než domovské síti. Pohyboval jsem se opakovaně mezi rakouským Innsbruckem a italským Milánem. Zde jsou mé postřehy. Musím opět konstatovat, že symbianové telefony jsou velmi pomalé při jakékoliv práci s roamingovými sítěmi. Je jedno jestli hledáte a registrujete GSM nebo UMTS síť ručně nebo jestli to dělá telefon automaticky. Stávalo se mi, že se telefon nedokázal ani za deset minut přihlásit, přitom dostupných kvalitních signálů sítí měl dost. Na rakousko-italských hranicích (Brenner) je k dispozici devět sítí. UMTS sítě jsou už běžně, nejen u velkých měst.
  1. rakouská síť Tele.Ring se stala už vloni virtuálním operátorem v síti T-Mobile A. Český O2 ji stále vede v ceních jako samostatnou síť.
  2. v Rakousku i V Itálii je běžně dostupná UMTS síť s názvem "3" firmy Hutchinson se kterou O2.CZ nemá roamingovou dohodu.
  3. S paušálem u O2.CZ jsem vyzkoušel v rakouské síti A1 poprvé UMTS datový roaming. Kontrola pošty e-mailovým klientem v E60ce s celkovým přenosem 8kB (viz obrázky) dat mě vyšla na neuvěřitelných 93 Kč.
  4. S českou Vodafone Kartou (prepaid) se v zahraničí k internetu nepřipojíte. Vodafone nemá vůbec GPRS/EDGE roaming natož UMTS roaming. Pošlete si maximálně MMSku. Konzultace s českou Vodafone linkou kde operatorovi trvalo sedm minut než zjistil, že tu službu pro prepaidy nepodporujou mě stála 212 Kč.
  5. Vodafone ani O2 linka nevidí vaše číslo když jim voláte ze zahraničí.
  6. Po změně Eurotelu na O2 došlo k zániku mnoha mezinárodních čísel jak se dovolat na infolinku O2. Jediné dostupné je +420720720720 nebo draze skrz 1188 na (+420606001188).
  7. V ceníkách O2 figuruje Vodafone.IT stále jako starý Omnitel.
  8. Pokud se chcete v zahraničí připojit s notebookem k internetu skrz mobil, tak nejlevněji ze všech variant vyjde T-Mobile Twist s datovým roamingem. Jakékoliv české paušály jsou dražší (O2;TM;VO) I tak 1 MB gprs/edge dat vyjde na víc jak 1000Kč. A ten kdo vymyslel systém zaokrouhlování dat po 100 kB a k tomu současnou cenu po minutách s hodinovým odpojením, by zasloužil notebookem po hlavě.
  9. K O2 paušálu si můžete dokoupit balíček 2MB (608Kč) nebo 4MB(1188Kč) dat v zahraničí, ale nelze ho využít všude.
64 zahraničních screenshotu disleye E60ky je k prohlížení zde.

Tip: starší články naleznete v menu vpravo nebo již v archivu