E60.cz - Nokia E60 blog

Osobní technický blog o mobilních telefonech Nokia E60 a Nokia E90 s jednoměsíční četností článků

28 červen 2007

SIP telefonie skrz VPN

Dneska se mi s E60kou podařil opravdový technický kousek. Skrz VPN připojení do firmy se mi podařilo rozběhat SIPového klienta proti firemní ústředně. Je to asi největší husarský kousek co se nechá s tímto telefonem dokázat. Samotný SIPový klient v telefonu je umění dostat pod kontrolu. Odvěké problémy s NATem, který možná vylepší stále nedostupný firmware v.3 a jiné specifické kofigurace se mi snad už podařilo překonat. Pokud máte pod kontrolou i VPN tak pak u SIPu stačí nastavit, že přistupový bod je vaše VPN. A pak elaborovat. Zkusil jsem ve VPN použít jako nosič dat i gprs a registrace do internetového telefonování se taky povedla. Jediný smysl má ale použití skrz dostatečně rychlé WiFi. Tím, že jsem použil VPN jsem se dobře vyhnul problémum s NATem. Internetová telefonie tedy funguje. Chodím doma s mobilem a volám na účet své firmy která je 50 km daleko.
Poslední rada na závěr: Pokud v práci máte např. "0" jako provolbu ven je nutný ji vytáčet i doma pokud nechcete volat zrovna někoho ve firmě. ;-)

22 červen 2007

LogExport & NSysInfo

Původně jsem na tomto blogu nechtěl prezentovat žádné doinstalovatelné programy, ale udělám vyjímku. Na internetu jsou volně ke stažení dvě aplikace které si zaslouží pozornost. První program je LogExport. Tato malá aplikace dokáže uložit vnitřní protokol telefonu do samostatného souboru typu *.csv, který lze pak vyexportovat a v počítači zpracovat. Soubor obsahuje všechny hlasové, sms a datové události za poslední měsíc. Lze si např. přečíst již smazané sms, sečíst kB všech gprs relací nebo zjistit zmeškané či jiné hovory. Po troše úprav v Excelu za pomocí automatických filtrů vznikají zajímavé statistiky. Já si vždy v den vyučtování od operátora uložím tento soubor pro možnou zpětnou kontrolu vyúčtování. Druhý program je NSysInfo. Tento program ukáže všechny provozní hw informace o telefonu. Výpis lze uložit. Dozvíte se např. úroveň nabití v procentech nebo sílu signálu, obsazení pamětí, rychlost procesoru, rozlišení a další technické detaily o telefonu. Nevěděl jsem, že E60ka podporuje OpenGL. Doporučuju aplikaci vyzkoušet a zjistit přesněji co všechno telefon podporuje nebo umí.

Tip: starší články naleznete v menu vpravo nebo již v archivu