E60.cz - Nokia E60 blog

Osobní technický blog o mobilních telefonech Nokia E60 a Nokia E90 s jednoměsíční četností článků

23 září 2006

Firmware E60 2.0618.06.05

Úspěšně se mi podařilo upgradovat svou E60 na verzi 2.0618.06.05 14-07-06 RM-49. Zde jsou mé postřehy co jsem objevil.

(-) Ztracená většina nainstalovaných symbianových aplikací do telefonu. Na kartu jsem nic neinstaloval možná by to postihlo i ji (ne smazaním, ale vazbou mezi systémem a kartou). Backup obnovil jen AgileMessenger a Podcasting a pak všechny javovské aplikace. Přišel jsem např. o Acrobat Reader, ZIP manager a jiné.
(-) Zamykací kód celého telefonu byl znovu nastaven na výchozí nokiácký 12345. Jelikož se ten kód používá často i v jiných aplikacích, můžou nastat nepříjemné problémy.
(-) Font písma v sms,mms, emailech byl změněn na tučný.
(-) Na výchozí obrazovce jsou umístěny digitální hodiny níže. Zarovnány na řádku s datumem.
(-) Je nutné nové spárování synchronizace s Outlookem
(-) Smazány všechny záložky prohlížeče. Ani backup je nevrátil.
(-) Některé položky menu jsou zařazeny do jiných sekcí menu.
(+) V některých sekcích telefonu je menu rychlejší
(+/-) Vylepšena výdrž baterie, ale jakési "vnitřní úsporné režimy" mají vliv na dlouhodobě aktivní aplikace např. wifi a voip registrace


Oficiální changelog Nokia zatím nevydala, ale na netu lze už najít. Výpis změn je docela dlouhý, ale žadná zásadní změna se neobjevila. Snad jen vydání aplikace a lepší podpory v telefonu pro firemní řešení BlackBerry.

  19 září 2006

  Nový firmware pro E60

  V prvním týdnu v srpnu měl být k dispozici nový firmware pro mobily řady E-Series. Teprve začátkem září se na stránce se softwary ke stažení objevila i Nokia E60. Ze stránek Nokia Software Update je možno firmware za pomocí počítače a kabelu v mobilu flashnout.

  Nokia Software Update
  Celý proces bohužel není tak jednoduchý jak to vypadá. První podmínkou je funkční co nejaktuálnější verze Nokia PC Suitu. Z PC Suitu je využívána část "Správa spojení". Druhou podmínkou je stažení (15MB) aktualizační aplikace Nokia Software Updater. Tato aplikace jenom zprostředkovává komunikaci skrz internet s aktualizačním serverem. Pro tuto aplikaci je nutné povolit ji ve firewallu XP. Po připojení USB kabelu v režimu PC Suite vřele doporučuji zapojit i nabíječku do elektriky. Je to i jedna z podmínek. V tuto dobu jsem si udělal za pomocí PC Suitu úplný backup telefonu. Pokud je vše připraveno může se tedy spustit program NSU. Nejprve dojde k ukázce momentální verze sw a pak dochazí k ověření zda je dostupná nějaká aktualnější. Zde často dochází k potížím. Aplikace nejenže hledá novější firmware, ale hledá ho ve variantě pro vašeho aktuálního operátora s odpovídající jazykovou mutací. Dochází k vyhledávání podle čísla CODE které je uvedeno na štítku pod baterkou. Tento kód - product code rozlišuje přístroje pro teritoria nebo operátory. Můj kód je 0524653. Patrně varianta E60 pro Eurotel. E60ka kterou mám já je z oficiálního prvního dovozu pro Nokii ČR prodávanou skrz distributora Levi od půlky května.Tedy dřív než ji Eurotel zařadil v červenci do nabídky. S tímto kódem a přihlášením v síti Eurotelu byla u mě aktualizace úspěšná. Samotný proces trval asi 10 minut. Vše bylo stahováno z internetu bez jakékoliv šance to ovlivnit. Správce spojení PC Suitu se choval přitom všelijak Po aktualizaci jsem hned vrátil backup dat a telefon funguje. První hned viditelnou změnou byla deoxidace z O2-CZ zpet na EUROTEL-CZ, z čehož je jasné, že tento nový firmware byl připraven už před 1.9.2006 O změnách ve firmwaru bude příští článek.

  17 září 2006

  Oxidace a deoxidace

  Byl to pátek. Docela hezký letní den. Některé z nás to ten den potkalo. Změna názvu operátora Eurotel na O2. Jak vidíte u mě "kyslík" docela rychle vyprchal.

  Technické podrobnosti deoxidace z O2 zpět na ET jsou v článku o novém firmwaru..

  Systém menu

  Ve výchozím nastavení telefonu je menu uspořádáno do mřížky. Mřížka poskytuje okamžitý přehled na systém menu. Pohyb kurzorem je snadný protože máte přehled kde je vámi vybraná položka. V mřížce je prvních dvanáct položek a pro ostatní se musí rolovat dolu, čímž se přehlednost ztrácí. Pozice jednotlivé položky je libovolná a lze ji přemístit.
  Druhou variantou uspořádání menu je struktura seznamu. Jednotlivé položky menu jsou pod sebou. V tomto případě odpadá pohyb kurzorem do stran. Viditelných položek je jenom pět. Myslím, že přehlednější je tato varianta uspořádání. Není nutné se orientovat hned v celém menu, ale v částech které k sobě víc patří. Tím, že si pozice položek přesunete podle sebe nebo vytvoříte submenu získáte tak ještě lepší přehled ve vlastních logických částech menu. Bohužel se najdou i položky které nejdou přesunout.

  Základní obrazovka

  Základní obrazovka může vypadat různě. Moji vidíte na obrázku. A co může vypadat různě? Hodiny můžou být analogové, lišta na které je šest ikon libovolných aplikací zde být nemusí. Jinak lišta se oficialně jmenuje Pohotovostní režim a je to uživatelská úloha, která trvale běží. Do této úlohy/aplikace je možné se přepnout z jiných spuštěných věcí. Telefon totiž podporuje multitasking (více spustěných úloh najednou). Pod lištou jsou vidět oznámení z kalendáře. Pokud je spuštěn přehrávač záznamů na pozadí, tak je pod událostmi kalendáře další řádka o právě přehravané skladbě. Dole jsou dva texty kontextových kláves. Oba jdou změnit a to i na doinstalované aplikace jako např Podcasting v mém případě.

  DOPLNĚNÍ: Pod lištou aplikací se nechá taky zobrazit několik zpráv ze složky Přijaté nebo několik emailů ze složky mailboxu. Také by mě zajímalo zda jdou informace kalendáře odstranit úplně.

  Stručné představení telefonu

  Telefon Nokia E60 je členem skupiny E-Series, která je určená pro korporátní klientelu. Telefon má vlastní operační systém Symbian S60 3rd Generation. Rozepisovat se nebudu, obsáhlé recenze se spoustou obrázků můžete najít na serverech Mobil.cz nebo Mobilmania.

  Proč tento blog ?

  Rozhodl jsem se založit technický blog věnovaný mobilnímu telefonu Nokia E60. O tomto telefonu existuje mnoho stránek a recenzí, ale stránky ani blogy se telefonu nevěnují z pohledu funkcí které může používat pokročilý uživatel.

  Tip: starší články naleznete v menu vpravo nebo již v archivu